نوسانات فولاد و عوامل تاثیر گذار آن۱۳۹۸/۰۳/۰۲

 

نوسانات فولاد و دو سیگنال اثر گذار در دقیقه 90 بازار

نوسانات فولاد یکی از سیگنال های دریافتی، خروج تُرک ها از بازار فروش در بازارهای هدف ایران و CIS به خصوص در آسیای جنوب شرقی بود که به واسطه بهبود روابط تجاری بین ترکیه و آمریکا و نصف شدن تعرفه واردات آهن آلاتبرای ترکیه از ۵۰ به ۲۵ درصد، صورت گرفت؛ کما این که دیروز در گزارش متال بولتن به این سیگنال مهم اشاره شده بود. این وضعیت فضای رقابت را برای عرضه کنندگان ایران بهتر خواهد کرد، هر چند که متاسفانه فعلا زیر فشار تحریم ها و مشکلات مربوط به ترابری و نقل و انتقالات مالی قرار داریم. سیگنال دیگر دریافتی، تغییر مسیر ناگهانی دلار حاشیه بازار، حدودا از ساعت ۳ بعدازظهر به بعد بود؛ دلاری که به آرامی در مسیر نزولی کانال های حاشیه بازار تا ۱۳۷۰۰را به ثبت رسانده بود؛ به سرعت به بالای ۱۴ هزار تومان تغییر مسیر داد که دلیل آن هنوز برای ما مشخص نیست، می بایست منتظر ماند تا ببینیم این تغییر جهت ناگهانی از چه روی صورت گرفته است و تا چه حد می تواند دوام یا قوام داشته باشد.

سیگنال های دریافتی نوسانات فولاد از بازار تقاضای داخلی اما به شدت ضعیف و کم رمق دیده می شود؛ از این رو، احتمالا در بازار روزهای پایانی هفته به واسطه اطمینان تقاضای انباشته پشت صف از کف بازار؛ شاهد برخی افزایش نوسانات فولاد در این بازار باشیم؛ اما برآورد ما از این تقاضای انباشته و هیجان احتمالی متاثر از ورود آن، کم عمق و گذرا خواهد بود، چرا که به نظر می رسد، نیمه دوم بازار ماه مبارک رمضان پس از پشت سر گذاشتن نوسان گیری های متعدد ۴۵ روز ابتدایی سال؛ تاب پذیرش قیمت های بالای ۵ هزارتومان را نداشته باشد.

 

با این حال فعلا تمام بازارها از جمله بازار فولاد تحت تاثیر کاهش نرخ دلار ساکت و کم تحرک گزارش می شود. در حال حاضر اکثر فعالان اعم از تولید کننده و توزیع کننده روزهای ساکت با حداقل حجم معاملات را سپری می کنند. طبق اطلاع؛ خریداران هفته جاری سبدهای بزرگ ذوبی؛ شرکت های بزرگ و خریداران خاص و حرفه ای این محصولات بوده اند که در یک سال گذشته بنا به دلایلی از گود معاملات دور بوده اند و شاید این نشانه روشنی از به کف رسیدن قیمت ها و بازگشت مجدد حرفه ای ها به بازار باشد.

چرا سطوح فعلی قیمت نوسانات فولاد از سطوح معاملات بورس پایین تر است؟

در پاسخ به این سوال به چند نکته می توان اشاره کرد:

  • به کف رسیدن میزان تقاضا همزمان با ماه مبارک رمضان
  • تردید اندک خریداران موجود در بازار به علت کاهش روزانه قیمت دلار
  • بازار شدیدا وابسته به نرخ دلار
  • مبنا قرار دادن معاملات شمش فولادی در معاملات بورس در تحلیل های فولادی

به عبارت بهتر در چند روز گذشته شاهد انجام معاملات شمش با قیمت تمام شده حدود ۴۵۰۰ و هفته جاری شاهد انجام معاملات محصولات ذوبی با قیمت تمام شده حدود ۴۶۵۰ تومان هستیم. ظاهرا خریداران محصولات ذوبی برنده ماجرا هستند. فاصله ۱۵۰ تومانی شمش اهواز و محصول ذوبی فریبنده است.

https://ahangostarasia.ir/

بازگشت