وضعیت صنایع فولاد پس از تحریم های صنایع معدنی۱۳۹۸/۰۳/۰۲

وضعیت صنایع فولاد پس از تحریم های صنایع معدنی چگونه است؟

وضعیت صنایع فولاد پس از تحریم های صنایع معدنی چگونه است؟

با وجود شرایط اقتصادی این روزها و تحریم های اعمال شده بر کشور عزیزمان، بر آن شده ایم تا قرارداد 3000 تن آهن قراضه را امضا نماییم و از این طریق در راستای خدمت به مردم و ملت خویش گامی برداریم. این در حالی است که سایر کشورهای منطقه هیچ جایگزینی برای فولاد ایران ندارند.

در این راستا، مدیر عامل گروه فولاد البرز غرب این چنین اظهار داشت که به رغم تحریم های جدید آمریکا، به منظور وارد کردن 3000 تن آهن قراضه در حال مذاکره با یکی از کشورهای C.I.Sهستند و این مذاکره در حال حاضر به مرحله امضای پیش قرارداد رسیده است. وی همچنین افزود: در نظر داریم تا بخشی از این خرید را با استفاده از یک ارز خارجی و بخش بیشتر آن را به صورت تهاتر کالا به انجام برسانیم.

براساس گزارش منتشر شده در ماین نیوز، احمد سعدی در خصوص واردات اولیه و تجهیزات مورد نیاز صنعت فولاد کشور گفت: با وجود تحریم های شدید بانکی که از سال گذشته بر کشور تحمیل شد و همچنین اضافه شدن تحریم های جدید مربوط به صنایع معدنی در هفته های اخیر، ما همچنان به کار خود ادامه می دهیم.

عضو هیئت رئیسه انجمن فولاد کشور در ادامه سخنانش گفت: براساس آمار، سال گذشته تولیدات ما به 20 میلیون تن رسید که 10 میلیون تن آن صادر شد. از طرفی، نیازهای خارجی ما در بازه زمانی طولانی مدت از طریق واردات همکنون تامین شده است، در نتیجه تحریم های اعمال شده خللی در روند عادی تجاری ما ایجاد نکرده است.لازم به ذکر است که کشورهای منطقه از جمله افغانستان، عراق و ترکمنستان وابسته به فولاد کشورمان می باشند.

وی در خصوص واردات گفت: به رغم تحریم های جدید آمریکا، به منظور وارد کردن 3000 تن آهن قراضه در حال مذاکره با یکی از کشورهای C.I.Sهستند و این مذاکره در حال حاضر به مرحله امضای پیش قرارداد رسیده است. وی همچنین افزود: در نظر داریم تا بخشی از این خرید را با استفاده از یک ارز خارجی و بخش بیشتر آن را به صورت تهاتر کالا به انجام برسانیم. در کشورهایی که فروشنده نسبت به مجازات تحریم ها هراس دارد، شرکتی به عنوان واسطه از طرف ما در نظر گرفته می شود. به طور کلی، معاملات همانند قبل صورت می گیرد و تنها تفاوت، در افزایش هزینه و زمان کاری ما می باشد.

مدیر عامل گروه فولاد البرز غرب درمورد مشکلات مربوط به مواد اولیه اینطور توضیح داد:با توجه به اینکه ایران بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا محسوب می گردد، اما شرکت های فولادی ترجیح می دهند مواد اولیه خود را از طریق آهن قراضه تامین نمایند. دلیل این امر این است که استفاده از آهن قراضه برای ذوب، مواد افزودنی کمتری لازم دارد و همچنین موجب می شود تا 20 درصد در مصرف برق و زمان صرفه جویی شود.

از طرفی باید توجه داشت که ایران، یک کشور صنعتی به شمار نمی رود؛ به همین خاطرحداکثر قراضه قابل تولید، 2 میلیون تن است و اغلب از جنس حلبی است و کیفیت پایینی دارد. این در حالی است که ما دست کم به 10 میلیون تن قراضه نیاز داریم.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر، در صورت حل شدن مشکلات بانکی و تحریم ها، مسئله ای که وجود خواهد داشت این است که ما تجهیزات لازم و کافی برای تخلیه قراضه در بنادر را نداریم.

سعدی ضمن اشاره به اهمیت قراضه برای صنایع فولادی کشور، گفت: در حال حاضر، ترکیه آهن قراضه مورد نیاز خود را از آمریکا وارد می نماید و کشورهای عراق و افغانستان اجازه صادر کردن این کالا را نمی دهند ضمن اینکه بیشتر آهن قراضه این کشورها، جنگی است و خطرات خاص خود را داراست. در حال حاضر ما قادر به تهیه آهن قراضه از کشورهایی از جمله روسیه و ترکمنستان می باشیم.

عضو انجمن فولاد کشور در مورد تکمیل زنجیره فولاد اینطور بیان کرد: ما همچنان توانایی تولید زیاد سنگ آهن را داریم و با توجه به اینکه در کشور برزیل سد شکسته شد و منجر به تخریب چند معدن بزرگ گشت، قیمت سنگ آهن افزایش یافت و فرصت خوبی را برای ما فراهم کرد. با وجود اینکه ما از این فرصت بیشترین استفاده را بردیم، ولی همچنان برای رسیدن به هدف تولید 55 میلیون تن فولاد در سال، نیازمند تکمیل زنجیره تولید فولاد هستیم.

https://ahangostarasia.ir/news

بازگشت