صنعت فولاد و موانع خودکفایی آن۱۳۹۸/۰۲/۳۱

موانع خود کفایی در صنعت فولاد

در بحث موانع خودکفایی در صنعت فولاد، امیر حسین کاوه، دبیر سازندگان لوله و پروفیل درباره کالاهای وارداتی که امکان تولید آنها در داخل وجود دارد، بیان کرد: یکی از اتهاماتی که به کشورمان وارد می شوداین است که همیشه به دنبال خودکفایی در همه محصولات فولادی می باشیم. این اظهار نظرها در حالی است که در عرصه عمل، هنوز در بسیاری از کالاهای اساسی نتوانسته ایم به خودکفایی کامل رسیده و کوچکترین تحریم و محدودیت دچار مشکل می شویم. با این حال توانایی تبدیل تهدیدها و تحریم به فرصت، در کشور با درک صحیح از مشکلات و برنامه ریزی برای حل آن ها وجود دارد.

وی همچنین اظهار داشت که: در شرایط تحریم باید نقطه و گلوگاه های تولید را به درستی شناسایی کرد چرا که بخشی از این گلوگاه ها در اقلام وارداتی و برخی دیگر در تحریم اقلام داخلی وجود دارد. از این رو رونق تولید یعنی همان اقتصاد مقاومتی، یعنی در شرایط سخت علاوه بر تمرکز بر واژه تولید همچنان به فکر رشد آن در اقتصاد کشور باشیم.

نکته مهم دیگر غفلت در تقویت برای تولید داخلی و اتکا به واردات در صنعت فولاد می باشد. این اتفاق در حالی است که در تمام کشورهای جهان، شرکت های بزرگ صنعت فولاد سودشان عددی بین 6 تا 10 درصد را نشان داده و عمده ی سود به شرکت های کوچک اختصاص می یابد اما در کشور ما این قضیه کاملا بر عکس می باشد به طوری که شرکت های بزرگ 30 تا 150درصد سود به همراه مزایای عمده برای خود متصور می باشند که باید این رویه تغییر کند. تا بنگاه های کوچک نیز بتوانند در سالی که به فرمایش رهبر انقلاب، رونق تولید نام گذاری شده ادامه حیات دهند و به اشتغال زایی بیشتر جامعه و تسهیل معیشت کارگران کمک کنند.

 

 

 

بازگشت