عقب نشینی واردات فولاد۱۳۹۸/۰۲/۲۳

بهادر احرامیان گقت: در سال گذشته 172 هزار تن ورق پوشش دار صادر شد که رشد 182 درصدی نسبت به سال 96 نشان می دهد. واردات این محصول نیز در سال گذشته با افت 39 درصدی 253 هزار تن ثبت شد.

وی دلایل کاهش این محصول را افزایش تولید و کاهش تقاضا عنوان کرد و گفت: به دلیل ارتقایی که در شرکت فولاد مبارکه اصفهان ایجاد شد، این محصول با افزایش تولید همراه بود. بخش دیگر آن مربوط به کاهش میزان تقاضای این محصول در داخل کشور است.

وی افزود: واردات محصولات فولادی طی سال گذشته یک میلیون و 26 هزار تن به ثبت رسید که حاکی از افت 58 درصدی نسبت به سال گذشته است. دلیل آن نیز کاهش تقاضا در مقابل آن، افزایش تولید است.

وی همچنین از کاهش واردات تیرآهن خبر داد و اظهار کرد: طی مدت یاد شده، صادرات تیرآهن به 244 هزار تن رسید که حاکی از رشد 45 درصدی نسبت به سال 96 است؛ در حالی که واردات این محصول 40 درصد کاهش یافته و به 24 هزار تن رسید.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد با رد ادعاهای مبنی بر تاثیر افزایش نرخ دلار در کاهش واردات محصولات فولادی گفت: محصولات فولادی بسیار متنوع هستند و عمده تولیدات داخل مربوط به محصولات تجاری ( فولادهایی که مصرف عام دارند) می شود. فولادی های وارداتی محصولات خاصی هستند که شرایط تولید آن ها در کشور مهیا نبوده و یا میزان تولید صرفه اقتصادی ندارد.

احرامیان با بیان اینکه تولید برخی از محصولات فولادی با این میزان کم و مصرف کننده خاص، برای کشور توجیه اقتصادی ندارد، عنوان کرد که واردات آنها همچنان ادامه خواهد داشت.

http://عقب نشینی واردات فولادwww.ahangostarasia.ir

 

بازگشت