وضعیت فولاد در سال 98 چگونه خواهد شد؟۱۳۹۸/۰۱/۰۷

وضعیت فولاد در سال 98 چگونه خواهد شد ؟

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: امروز فولاد ایران جزو ارزان ترین فولادی های تولیدی جهان است و فقط چینی ها قادر به رقابت قیمتی با ما هستند ; در صورتی که با مشکلات تحریمی و نقل و انتقال پول مواجه نشویم ، سال 98 مزیت صادرات خوبی در این بخش خواهیم داشت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سید رسول خلیفه سلطانی به آمار 10 ماهه تولید محصولات فولادی اشاره کرد و افزود : در این مدت تولید کل محصولات فولادی با 7 درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه سال 96 به 17 میلیون و 572 هزار تن رسید.

در مدت یاد شده تولید تیرآهن با افت 7 درصدی در مقایسه با 10 ماهه 96 به 839 هزار تن ، تولید میلگرد با رشد 22 درصدی به 6 میلیون و 312 هزار تن،ورق گرم با رشد 2 درصدی به 6 میلیون 570 هزار تن ، ورق سرد با رشد 7 درصدی به 2 میلیون و 88 هزار ، ورق پوشش دار با افت 8 درصدی به یک میلیون و 154 هزار تن و سایر محصولات فولادی با افت 13 درصدی به 609 هزار تن رسید.

 

این مقام صنفی یادآور شد: بدلیل شرایط رکود داخلی ، کاهش ساخت و سازها و کاهش درآمدهای افراد ، مصرف داخلی محصولات فولادی نیز کاهش یافته ، اما در مقابل کشورهای عراق، افغانستان و سوریه با رشد شرایط ساختمان سازی، نیازمند این محصولات هستند.

اکنون فولاد 4 تا 5 هزار تومانی در هر کیلو، با قیمت کنونی ارز کمتر از نیم دلار ارزش دارد ، در حالی در روزهای آغازین پارسال با قیمت حدود 3 هزار تومانی و نرخ ارز 3 هزار 700 تومانی ، دو سوم دلار ارزش داشت.

وی یادآور کرد: ظرفیت تولید فولاد کشور سالیانه 25 میلیون تن و نهایت مصرف داخلی آن 12 میلیون تن است ، این یعنی 13 میلیون تن ظرفیت صادراتی وجود دارد ; بر این اساس در سال 98 باید به گونه ای عمل کنیم که صادراتمان افزایش یابد.

 

►بازگشت ارز حاصل از صادرات

هزینه ارزبری صنعت نفت و پتروشیمی بدلیل استهلاک کم خطوط تولیدشان پایین است، اما در صنعت فولاد حدود چهار برابر است که بیشتر شامل هزینه انواع نسوزها در کوره های بلند یا کوره قوس الکتریک ، هزینه الکترودها و گرافیتها می شود.

وی بطور نمونه از فولاد خوزستان یاد کرد که با صادرات بیش از 50 درصد تولیدات خود قادر به ارزآوری برا ی کشور است، اما در مقابل فولاد مبارکه یا ذوب آهن که بطور عمده به تامین نیاز داخل پرداخته و کمتر از 25 درصد محصولاتشان صادر می شود، پس از تامین مواد اولیه خارجی دیگر ارزی برایشان باقی نمی ماند.

وی بیان کرد: با وجود 3 برابر شدن نرخ ارز در ماه های گذشته ، همچنان قیمتی که به مصرف کننده داخلی داده میشود گران نیست. همچنین قیمت محصولات فولادی در تعادل با قیمتهای جهانی مشخص میشود ، وی تاکید کرد حتی قیمتگذاری محصولات با ارز 13 هزار تومانی ارزان فروشی است ، به همین دلیل شاهد هجوم دلالان به بازار و صادرات ارزان آن به بازارهای جهانی هستیم و در حقیت فولاد را در بازار جهانی حراج کرده ایم .

 

►لزوم کنترل کارت های بازرگانی

خلیفه از نبود کنترل بر کارتهای بازرگانی انتقاد کرد و گفت : در این شرایط شاهدیم کارتهای اجاره ای بدست مردم و حتی تجار عراقی و افغانستانی می رسد که می توانند در شرایط نابسامان کنونی ، محصولات فولادی را ریالی خرید کرده و به راحتی صادر کنند. وی اشتراک پذیری بیشتر زنجیره فولاد با انجمن های صنفی و اتاق های بازرگانی با هدف دستیابی به اهداف بالاتر و کوچک شدن دولت ، فعالسازی کمیته ای با هدف توسعه بومی سازی فناوری و ایجاد صندوق پژوهش و فناوری با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوئفایی، همچنین توسعه استانداردهای فولاد با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران را از جمله مهمترین برنامه های سال 98 این انجمن برشمرد.

 

yes  www.ahangostarasia.ir

بازگشت