نگاهی به نوسانات قیمت آهن در سال 1397۱۳۹۸/۰۱/۰۵

نگاهی به نوسانات قیمت آهن در سال 1397

خروج ایران از معاهده ی برجام و متعاقب آن افزایش بی سابقه قیمت ارز ، تاثیری شگرف بر ارکان مختلف اقتصاد از جمله بازار محصولات فولادی داشت گذشته از مسائل داخلی عوامل خارجی دیگری نیز در تغییر قیمت فولاد اثرگذار هستند.

 

►مجمعوعه عواملی که به طور کلی بر نوسانات قیمت آهن در سالی که گذشت تاثیرگذار بودند:

♦نوسانات نرخ ارز

در خصوص تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت محصولات فولادی به این دلیل که با افزایش قیمت دلار صادرات آهن توجیه پیدا می کند شاهد اقبال کارخانه های تولیدکننده محصولات فولادی به صادرات و در نتیجه افزایش قیمت محصولات فلزی بودیم ; وارداتی بودن بخشی از فولاد مصرفی در کشور نیز سبب شد تا افزایش نرخ ارز به شکل شدیدتری تاثیر خود بر بازار آهن را نشان دهد.

 

♦تورم جهانی و تاثیر آن بر قیمت آهن

 کشورهای توسعه یافته در حال انتقال کارخانه های خود به کشورهای جهان سوم هستند و از این باب و توجه به فزونی تورم در کشورهای در حال توسعه، تورم جهانی می تواند تاثیر بیشتری روی قیمت این بازار بگذارد.

 

♦هزینه حمل و نقل

این مورد تاثیر زیادی بر قیمت محصولات فولادی مثل قیمت میلگرد دارد در شش ماه دوم سال و فرا رسیدن زمان صادرات دانه های خوراکی از کشور روسیه به سایر کشورها تقاضای خارجی برای کشتی های باربری افزایش یافت ودر نتیجه واردات محصولات فولادی به کشور روندی کاهشی داشت و همین امر به افزایش قیمت محصولاتی مثل قیمت آهن منجر شد .

 

♦تاثیر عرضه و تقاضا

نکته مهم اینکه در سال گذشته با توجه به مشکلات پیش آمده تقاضای صنایع وابسته به شدت متزلزل و غیرقابل پیش بینی بود و همین مساله وضعیت دشواری را در سال پیش رقم زد.

 

♦تغییرات در قیمت جهانی فلزات

چین به عنوان بزرگترین صادرکننده فولاد دنیاست.در برهه ای از سال 1397 شاهد این بودیم که این کشور به علت ساخت و سازهای داخلی صادرات فولاد خود به تمام نقاط دنیا را متوقف ساخت و این موضوع بر افزایش قیمت جهانی فولاد اثر گذاشت.

 

♦بازار مسکن

شایان ذکر است تاثیر قیمت فولاد بر بازار مسکن  تاثیری دو جانبه است به این معنا که این دو عامل یکدیگر را تقویت می کنند. 

 

صنعت خودروسازی و سایر صنایع

افزایش قیمت مواد اولیه تولید آهن بر افزایش قیمت پروفیل و در نتیجه قیمت تمام شده خودرو تاثیر خواهد داشت و شاهد افزایش بی سابقه قیمت در خودروهای ساخت داخل هستیم.

 

►پیش بینی قیمت آهن در سال 1398

با توجه به تمام موارد فوق و اینکه نمی توان تضمین داد که اوضاع در سال آینده با ثبات بیشتری پیش برود . اما بطور قطع میتوان گفت که در سال بعد نیز در صورتی که همین مباحث را در نظر بگیریم خواهیم توانست حداقل چند روز جلوتر از قیمت محصولات فولادی مطلع شد و پیش بینی صحیح در دست داشت.

 

yes  www.ahangostarasia.ir

 

 

بازگشت