عرضه و تقاضا در بورس تنظیم گر بازار۱۳۹۷/۱۱/۳۰

دنیای معدن- محمود اسلامیان،مدیر عامل سابق فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان گفت: با توجه به حجم بالای تولید عمده محصولات فولادی مورد نیاز ،هیچ مشکلی در سمت عرضه و قیمت فولاد  وجود ندارد و بهترین مکانیسم تنظیم گر بازار نیزعرضه و تقاضا در بورس کالاست. به گزارش دنیای معدن محمود اسلامیان فعال با سابقه بازار فولاد ایران و مدیر عامل سابق فولاد مبارکه و ذوب آهن  درگفتگو با اقتصاد آنلاین عنوان کرد:با توجه به اینکه تولید فولاد در ایران دو برابر نیاز داخلی است،هیچگونه نگرانی بابت تامین کالای مورد نیاز با قیمت های مناسب وجود ندارد. 

 

  

 محمد اسلامیان با اشاره به مشکلاتی که در ابتدای سال برای بازار فولاد ایجاد شد و شاهد تعیین سقف قیمت در معاملات بورس  کالا به عنوان بازار رسمی کالا بودیم، توضیح داد:ابتدای سال برای کنترل قیمت ها در بازار تصمیم به تعیین سقف قیمت در بورس گرفته شد که این اتفاق نه تنها به کنترل بازار کمک نکرد بلکه به التهاب بیشتر بازار دامن زد.

اسلامیان خاطر نشان کرد: پس از آنکه دولت نتیجه این تصمیم خود را دید،این سیاست خود را ملغی اعلام کرد و اجازه فعالیت آزاد عرضه و تقاضا در بورس را داد. به این ترتیب در ماه های گذشته با شکل گیری یک نظام منطقی و کشف قیمت های واقعی در بورس ،بازار سیاه ایجاد شده در ماه های ابتدای سال جمع آوری شد.

اواذعان کرد:بارها ثابت شده است که بهترین مکانیسم برای تنظیم بازار ،عرضه و تقاضاست که در ماههای اخیر نیز بار دیگراین موضوع با بر داشتن سقف رقابت در بورس کالا و ایجاد تعادل در بازار اثبات شد.

اسلامیان متذکر شد:البته واسطه ها برای بر قراری دوباره فضای التهاب تلاش خود را می کنند ودر ایجاد فضا سازی و بزرگ نمایی ضعف های بازار فعلی از هیچ تلاشی فرو گذار نمی کنند.

او در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه تولید ما در همه حوزه های فولاد تقریبا دو برابر نیازمان است افزود:ممکن است یک محصول خاصی وجود داشته باشد که تایع این فرمول نباشد اما عمومی تولیداتی که در فولاد داریم بیش از نیاز کشور است.بنابراین هیچ مشکل خاصی در بازار وجود ندارد که باعث افزایش قیمت داخل شود.

رئیس سلبق هیات مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه دولت باید ناظر کیفی باشد و از دخالت های بی مورد بپرهیزد،گفت:قیمت های داخلی ما درحال حاضر پاین تر از قیمت های جهانی است.بسیار مهم است که ما کالایی تولید کنیم که نسبت به سایر محصولات مشابه در خارج از کشور به لحاظ قیمت رقابتی باشد.

اسلامیان اظهار کرد:به عنوان کسی که سال هاست در بازتر فولاد فعالیت دارم تاکید می کنم که ما هیچ مشکلی در زمینه تامین و عرضه فولاد نداریم و با قیمت هایی کمتر از نرخ های جهانی محصول خود را عرضه خواهیم کرد.

وی تصریح کرد:در حال حاضر مساله تولید کنندگان فولاد دغدغه فروش است که در این زمینه بورس به عنوان بازاری شفاف می تواند این بخش را کمک کند. فقط تاکید می کنم دولت باید دخالت های خود را در این بازار به حداقل برساند.

منبع: دنیای معدن

تماس با ما:

تلگرام:ahangostarasia@

اینستاگرام:ahangostarasia

بازگشت