احتمال صعود آهن آلات۱۳۹۷/۱۱/۲۴

دنیای معدن- دلایل افزایش قیمت سنگ آهن و گندله که منجر به افزایش نرخ های فروش داخلی شده ،مشخص و با احتمال روند صعود آهن آلات پیش بینی شد.

به گزارش دنیای معدن ،طی روزهای اخیر در بازارهای جهانی شاهد به وقوع پیوستن اتفاقایی بودیم که موجب اثر گذاری در بازارهای داخلی نیز شد. چند روز پیش از بسته شدن بازار چین به مناسبت عید شکوفه ها به طور ناگهانی سد باطله واله تخریب شد(سد باطله دراصطلاح معدنکاران یعنی احداث بنایی برای جمع آوری باطله های حاصل از معدنکاری به منظور کاهش هزینه ها)که این اتفاقات تاثیر چشمگیری در بازارهای جهانی سنگ آهن گذاشت

تخریب سد واله موجب شد تا قیمت سنگ آهن و گندله بطور ناگهانی افزایش چشمگیری داشته باشد حتی در زمانی که بازاز چین در تعطیلات رسمی به سر میبرد. نکته جالب آن است که تاثیر قیمت سنگ آهن بر فولاد از پیش بینی ها پیشی گرفت ودر سریع ترین زمان ممکن به بازارهای جهانی سرایت کرد.

 

در بازارهای جهانی انتظار مبنی بر این بود که افزتیش قیمت ها با فاصله یک ماه اعمال شود ولی در طول تعطیلات عید شکوفه ها کشورهای استقلال یافته قیمت شمش فولادی صادراتی را افزایش دادند. بااین وجود فولاد سازان چینی از افزایش قیمت های سنگ آهن و گندله خوشحال نیستند چرا که حاشیه سود کاهش یافته است.

کیوان جعفری یکی از کارشناسان صنعت فولاد در رابطه با این موضوع گفت:بررسی ها حاکی از آن است که روند مثبت بازارهای جهانی سنگ آهن تا پایان ماه مارس ادامه خواهد داشت و چشم انداز بازارپس از این ماه غیر قابل پیش بینی است و تا زمانی که فولاد سازان به یک تعادل قیمتی دست پیدانکنند قیمت ها همچنان افزایشی خواهد بود.

چانچه به عقیده برخی از فعالان بازار آهن،مقاطع فولادی تولید شده از سنگ آهن و گندله در زمان ارزانی بوده اما برای خرید در برهه زمانی کنونی طبیعتا تولید کنندگان قیمت ها را افزایش خواهند داد که این موضوع به عرضه و تقاضای بازار بر می گردد. در واقع درخصوص  اینکه قیمت ها تا چه زمانی افزایشی خواهد بود باید گفت که این روند تا پایان ماه مارس ادامه خواهد داشت اما در ادامه روند بازار قابل پیش بینی نخواهد بود.

 

منبع: دنیای معدن

 

تماس با ما:

تلگرام:ahangostarasia@

اینستاگرام:ahangostarasia

 

 

بازگشت