جهش5هزار درصدی حجم تولید فولاد در 40 سال۱۳۹۷/۱۱/۲۳

دنیای معدن- در این 40 سال علاوه بر رشد چشمگیر صنعت فولاد به لحاظ حجمی،از نظر کیفی هم موفقیت بسیاری حاصل

شده ومحصولات فولادی متنوع با کیفیت بالا و مطابق استانداردهای بین المللی در کارخانجات تولیدی بزرگ تولید می شود.

به گزارش دنیای معدن ،صنعت فولاد یکی از پایه های مهم اقتصاد هر کشوری بوده و حتی مصرف سرانه فولاد به عنوان شاخصی جهت ارزیابی صنعتی بودن یک کشور محسوب می شود.

با توجه به ذخایر غنی سنگ آهن و نیز تعداد کارخانجات تولیدکننده انواع فولاد و حجم قابل توجه صادرات انواع فولاد در سال های اخیر،باید گفت صنعت فولاد یکی از صنایع استراتژیک کشور قلمداد می شود.به نظر می رسد رشد و شکوفایی این صنعت در سال های پس از پیروزی انفلاب اسلامی کلید خورده و در واقع صنعت فولاد ، از جمله صنایعی است که در چهل سال گذشته ،عملکرد مطلوبی داشته است.

رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص روند صنعت تولید فولاد از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون  بیان کرد:قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، ظرفیت تولید صنعت فولاد حدود500 هزار تن بوده اما در سال جاری با تولید25 میلیون تن فولاد،رتبه دهم دنیا در تولید فولاد را کسب کزده ایم.

وی افزود در این 40سال علاوه بر رشد چشمگیر صنعت فولاد به لحاظ حجمی ،از نظر کیفی هم موفقیت بسیاری حاصل شده و محصولات فولادی متنوع با کیفیت بالا و مطابق استانداردهای بین المللی  در کارخانجات تولیدی بزرگ تولید می شود و نمی توان گفت تمامی محصولات فولادی تولیدی در کشور،از کیفیت بالا بر خوردار هستند.وی ادامه داد:کیفیت محصول تولیدی بستگی به میزان سر مایه گذاری هر واحد دارد. در طی این چهل سال ، دوران دولت هفتم و هشتم، بهترین دوران صنعت فولاد محسوب می شود.

شهرستانی در خصوص پیش بینی روند آینده صنعت فولاد گفت:نکته حایز اهمیت این است که با توجه به شرایط اقتصادی،تقاضای فولاد در کشور کاهش داشته و مصرف فولاد در کشور به حدود13 میلیون تن در سال رسیده است. به این ترتیب تقریبا دو برابر نیاز بازار داخل ، فولاد تولید می شودو اگر نتوان مازاد تولید را روانه بازارهای صادراتی کرد،حتما با چالش جدی مواجه خواهیم شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد:تحریم ها،روند صادرات را تحت تاثیر قرار داده ودر حال حاضر احتمال کاهش صادرات ،مهمترین دغدغه صنعت فولاد محسوب می شود.در صورت تداوم تحریم ها،صنعت فولاد با مشکل جدی مواجه شده و احتمالابسیاری از واحدهای فعال فولادی در معرض تهدید قرار خواهند گرفت.

منبع: دنیای معدن

تماس باما:

تلگرام:ahangostarasia@

اینستاگرام:ahangostarasia

بازگشت