رشد ضریب مقاومت تقاضا در برابر افت قیمت۱۳۹۷/۱۰/۰۹

دنیای معدن : بازار فولاد از اواخر هفته گذشته وارد یک فاز کاهشی شده است ودر ادامه این روند در روز ابتدایی هفته ( دیروز)،شتاب افت قیمتها حتی شدیدتر از روزهای قبل شد ؛البته این روند کاهشی تقریبا از اواسط هفته گذشته قابل رهگیری بود ، آن هم در شرایطی که جرقه های نرخ رشد نسبتا متوقف شد و واقعیت های ضعف تقاضای موثر خود را به وضوح نشان داد.

اتفاقی که طی چند روز گذشته در هفته قبل ( شنبه نا دوشنبه)رخ داد افزایش نرخ بدون دلیل بنیادین در بازار بود که شاید برخی برای عقب نماندن از بازار اقدام به خرید کردند ؛اتفاقی که منجر به افزایش موجودی انبارها در بازار آزاد شد ،از طرف دیگر در روزهای سرد سال که با رخدادهای جوی (بارش های قطعی برف و باران)در نیمه شمالی و غربی کشور همراه است ، به صورت کاملا طبیعی شاهد کاهش تقاضای موثر هستیم که این روند احتمالا به افت قیمتها کمک خواهد کرد ، از طرف دیگر بهای دلار در بازار آزاد هم کاهشی شده است که این سیگنال هم می تواند یک فاز روانی مهم برای کاهش قیمت ها به شمار بیاید . بازارهای جهانی در روزهای اخیر به دلیل تعطیلات کریسمس بسته هستند که نشان می دهد نرخ های قابل استنادی از این بازارها نمی توان استخراج کرد ،اماجریان غالب قیمتی در آخرین معاملات کاهشی بود ؛مخصوصادر وضعیتی که بهای نفت خام و سایر بازارها ی کالایی و حتی بازارهای مالی در یک فاز نزولی جدی قرار دارد ، این روندی است که قابل تسری به بازار فولاد هم هست که بر این مبنا پتانسیل افت قیمت فولاد هم وجود دارد.

 این در حالی است که «انتظار برای کاهس تقاضای موثر » چه در ایران و چه در اقصی نقاط جهان در شرایط کاهش قیمت ها در بازارهای مالی و کالایی ایجاد می شود  یعنی جذابیت خرید به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و این سیگنال هم یک داده نزولی جدید برای بازارها خارجی خواهد بود در نهایت میتوانیم بگوییم که سه سیگنال اصلی شامل 1. ضعف تقاضای موثر 2.کاهش قیمتهای جهانی 3. افت قیمت دلار آزاد صحنه گردان اصلی بازار فولاد درروزهای اخیر هستند.

منبع: دنیای معدن

تماس باما :

تلگرام:ahangostarasia@

اینستاگرام:ahangostarasia

بازگشت